Anasayfa | Künye | İletişim
28 Temmuz 2015 Salı
Reklam Alanı 3
HABER ARA
Aranacak sözcüğü yazınEn az 3 karakter girmelisiniz
Paphlagonia dergisi çıktı!
Reklam Alanı 4
HAVA DURUMU

BARTIN

5 Günlük hava durumu için resmin üzerine tıklayın

PİYASALAR
BIST 10078.4751,45
USD2,7545-0,69
EURO3,0385-1,20
GBP4,2933-0,48
Altın97,280-0,99
O/N Repo9,630
Bilesik Faiz10,100,00
Cumhuriyet Altını649,95-0,97
ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ
Şimdi:
116
Bugün:
1103
Dün:
1092
Bu Hafta:
2195
Bu Ay:
41715
Bu Yıl:
250629
Toplam:
1504267
Sayaç Başlangıcı:
2 Kasım 2010
IP Numaranız:
23.22.250.113
HABER

AY-TİM VE YONCA-TİM, BARTIN’DA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ


Ay-Tim ve Yonca-Tim, Bartın’da Türkiye’nin en büyük soğuk hava deposunu ve kivi muhafaza tesisini kurdu. 600 tonluk soğuk hava deposu Ay-Tim ve Yonca-Tim tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk İyi Tarım Uygulamaları belgesini almış olan kivileri muhafaza edecek. Soğuk hava deposunun açılışını ise Bartın Valisi İsa Küçük, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan ve projenin genel koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Pekmezci ile birlikte gerçekleştirdi. Vali Küçük,
GENEL » Tarih : 25.10.2010 • 00:00 • Okunma : 2973 • Yorum : 0 Paylaş
Reklam Alanı 2
BARTIN HANGİ DALDA DAHA BAŞARILI OLUR ?
Ay-Tim ve Yonca-Tim, Bartın’da bir ilki gerçekleştirdiAy-Tim ve Yonca-Tim, Bartın’da Türkiye’nin en büyük soğuk hava deposunu ve kivi muhafaza tesisini kurdu. Yonca-Tim’in tarafından Akçalı Köyü’nde oluşturulan kivi bahçesinin yanına kurulan soğuk hava deposu 600 tonluk ürün saklama kapasitesine sahip. Soğuk hava deposu 150 tonluk 4 soğuk odadan, 1 soğuk koridordan oluşuyor. Tesis 530 metrekarelik bir alana kurulmuş. Tesis için bu güne kadar 1 milyon 500 bin TL harcanmış. Tesisin kurulmasında Tarım İl Müdürlüğü’nün Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında destekleri var. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı program kapsamında 1 milyon 500 bin TL’ye mal olan tesise 250 bin TL hibe desteği sağlamış. Tesisin yanı sıra kivi bahçesinin içinde 60 ton kapasiteli su havuzu da bulunuyor. Bu havuz sayesinde bahçenin sulaması gerçekleştiriliyor. Hem kivi bahçesinin sulanmasında hem de soğuk hava deposunda son teknoloji kullanılıyor.

Yonca-Tim Bartın’da tarım yatırımlarını büyütecek

Bu tesisin açılışı ise cumartesi günü Bartın bürokrasinin, siyasi çevrelerin ve iş dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılış töreninde Ay-Tim ve Yonca-Tim şirketinin genel koordinatörü aynı zamanda projenin de genel koordinatörlüğünü yapan Prof. Dr. Mustafa Pekmezci, proje hakkında bilgiler verdi. Prof. Pekmezci, Yonca-Tim’in Bartın’da 200 dekarlık bir alanda kivi üretimi yaptığını söyledi. Pekmezci “Yonca-Tim, Ay-Tim`in bir yan kuruluşu olup her iki firma da ağırlıklı olarak tekstil üretimi ve ihracatı ile uğraşmaktadırlar. Merkezi İstanbul’da olan bu tekstil grubu, 2002 yılında Bartın`da Yonca-Tim`i kurarak tekstil alanındaki çalışmalarını genişletmiştir. Yonca-Tim, 2004 yılından itibaren ise isim değişikliği yaparak Yonca-Tim Tekstil Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanı ile tekstil yanında tarım alanında da çalışmaya başlamıştır. İlk olarak Bartın İli Merkez İlçesi Terkehaliller Köyünde satın alınan toplam alanı 47.650 m olan arazide gerekli ıslah çalışmaları yapıldıktan sonra modern ve yörede, hatta ülkemizde örnek bir kivi bahçesi kurulmuştur. Bu bahçeye 2006 Aralık ayında yaklaşık 4000 adet kivi fidanı dikilmiştir. Bu fidanlardan geçen yıl, yani 2009 Ekim ayı sonunda 3.yaşında, ilk meyve hasadı gerçekleşmiştir. Bu yıl 4. yaşını dolduran bu bitkilerden ikinci ürün alınacaktır. Bu arada, Terkehaliller köyünde mevcut arazinin bitişiğinde yeni satın alınan 9.150 m arazi ile Akçalı Köyünde satın alınan toplam alanı 145.870 m olan arazilere de gerekli alt yapı çalışmaları (toprak işleme, drenaj, setteleme, beton direk, çelik tel, sulama vb.) yapıldıktan sonra bu yıl İtalya`dan işal edilen 2 yaşlı 10.220 adet kivi fidanı (mart-nisan aylarında) dikilmiştir. Bu fidanlar 2 yaşında olduğundan 2011 sonbaharından itibaren ürün vermeleri beklenmektedir.Böylece Yonca-Tim`in Bartın`daki kivi üretim alanları 200 dekarı aşmış bulunmaktadır. Yakın bir gelecekte bu alanların daha da artırılması planlanmaktadır” dedi.

Türkiye’de bir ilk

Terkehaliller ve Akçalı’da bulunan kivi bahçelerinde üretilen kivilerin Türkiye’de ilk kez İyi Tarım Uygulamaları belgesini almış olan ürünler olduğunu ifade eden Pekmezci “Tarımsal üretimde ne kadar bol ve kaliteli ürün elde edilirse edilsin bu ürünü değerine satmak her üreticinin en önemli hedefi olmalıdır. Hasat mevsiminde bütün ürünlerde olduğu gibi kivi fiyatları da oldukça düşüktür. Ancak, bu ürünleri belirli bir süre uygun koşullarda depolamak mümkün olursa meyveleri daha uygun fiyatlardan satmak mümkün olmaktadır. İşte biraz sonra açılışını yapacağımız bu depolar, üstün kalite ile üretilen ve ülkemizde ilk defa `ITU` (İyi Tarım Uygulamaları) belgesi almış olan kivi meyvelerini değerine satabilmek amacı ile yapılmıştır. Bu soğuk hava depoları, en son teknolojiye göre yaptırılmış olup kivi dışında diğer birçok meyvenin depolanmasına da uygundur. Bu nedenle, firmamızın ihtiyacı olamadığı zaman ve periyotlarda Bartın ve civarındaki meyve üreticilerimiz de bu depolardan ücreti mukabilinde yararlanabileceklerdir” şeklinde konuştu.

Kapasite 300 ton daha arttırılabilecek

Soğuk hava deposunun ve tesisin kapasitesinin ileriki dönemlerde 300 ton daha arttırılabileceğini ifade eden Mustafa Pekmezci, “Bu depolarda, otomatik sıcaklık, oransal nem ve etilen gazı ayar ve kontrolü yapılabildiği gibi bazı cihazların ilavesiyle 02 ve C02 kontrolü de yapılabilmektedir. Yani depolar Kontrollü Atmosferde depolamaya da uygun olarak yapılmıştır. Kısacası bu depolarda meyveler, dalından koparılmış gibi kalitelerinden fazla bir şey kaybetmeden uzunca bir süre depolanabilmektedir. Her biri 150 tonluk 4 soğuk oda (toplam kapasitesi 600 ton), 1 soğuk koridor ve 530 m2 alana sahip ürün boylama ve paketleme salonuna sahip olan bu tesisin depolama kapasitesi ileride 300 ton daha arttırılabilecektir” ifadelerinde bulundu.
Tesis, 1,5 trilyona mal oldu

Tesisin kurulması için 1 milyon 500 bin TL yani 1 trilyon 500 milyar gibi bir paranın harcandığını belirten Pekmezci “Bu tesis için toplam 1 milyon 500 bin TL harcama yapılmıştır. Bu bedelin 250 bin TL`si Tarım ve Orman Bakanlığınca Kırsal Kalkınma Projesi Çerçevesinde karşılanacaktır. Yani Yonca-Tim`in bu projeye katkısı yüzde 50 den çok fazla olmuştur. Bu projenin gerçekleşmesinde maddi katkıda bulunan Tarım Bakanlığına ve işlemlerin yürütülmesinde emeği geçen Bartın İl Müdürü başta olmak üzere ilgili müdür ve mensuplarına teşekkür ederiz. Ayrıca, depoların öngörülen zaman içerisinde yapılıp bitirilmesinde her türlü maddi desteği esirgemeyen Ay-Tim ve Yonca-Tim yetkililerine, Proje Koordinatörü, Danışman, Proje Mimar ve Mühendislerine, Projenin inşaat kısmını gerçekleştiren Yİ MS AN Firmasına, Soğutma ve izolasyon işlerini büyük bir titizlikle yapan Ürker Soğutma Firmasına, Ay-Tim Ve Yonca-Tim`den emeği geçen Mühendis, Muhasebeci, Elektrik Teknisyeni, Şoför, Bekçi, Bahçıvan ve Personelimizin tümüne teşekkür ederiz. Bu tesisin Ay-Tim Şirketler Grubu`na, Bartın`a ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Bartın’da tarım son yıllarda gelişiyor

Bartın Tarım İl Müdürü Vekili Cengiz Karabulak da yaptığı konuşmada Bartın’da son yıllarda tarımsal faaliyetlerin arttığını söyledi. Karabulak “Bartın’da son yıllarda tarımsal üretim alanında güzel hadiseler yaşandığına hep birlikte tanıklık etmekteyiz. Meyvecilik iyi tarım uygulamaları organik tarım ve hayvancılık alanında bölgemizde hatta ülkemiz saşında örnek teşkil eden ticari nitelikteki tesislerimiz faaliyetlerine başladılar. Tarımın sanayi alt yapısının iyileştirilmesine yönelik olarak ilk gelişim planımızda belirlediğimiz hedefler doğrultusunda soğuk hava depoları et ve süt işleme tesislerinde teknoloji yenilemesi bakliyat ambalajlama ve paketleme tesisleri olmak üzere 11 adet tesisi Bartın’ımıza kazandırdık. Tüm bu yatırımların hayata geçirilmesi için Ekonomik Yatırım Programından 3 trilyon liralık hibeye esas proje tutarı üzerinden geri dönüşümüz 1,5 trilyon hibe desteği sağlanmıştır. Makine ve Ekipman Desteklemesi kapsamında ise bugüne kadar 663 makine ve ekipman dağıtımı yapılarak 1,3 trilyon tutarında hibe desteği verilmiştir. Bugün açılışını yaptığımız Yonca-Tim soğuk hava deposu 600 ton depolama kapasitesine sahip olup tesisin inşaat kısmı firmanın katkısıyla yapılmıştır. Makine ve ekipmanlar ile projenin diğer unsurlarının bedeli KDV hariç 499 bin TL’dir. Bu tutar üzerinden 249 bin 700 TL hibe desteği sağlanacaktır” dedi.

“Çiftçinin aklı gözüdür”

Bartın Valisi İsa Küçük ise törende yaptığı konuşmada “Çiftçinin aklı gözüdür” diyerek tesisin ve kivi bahçelerinin Bartınlı çiftçiler için büyük bir örnek teşkil ettiğini söyledi. “Burada asıl takdire şayan olan bu tesisin yapılması değil burada kivi bahçelerinin yapılmasıdır. Bu kivi bahçelerinden dolayı bu tesisi burada yapılmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi vatan toprakları sadece silahla askerle savunulmaz. Vatan toprakları aynı zamanda o toprakların işlenmesiyle ekip dikmekle de savunulur. Vatan topraklarının işlenmesi o topraklar üzerinde yaşayan herkesin sorumluluğudur. Yine her zaman belirttiğimiz gibi Bartın’ın toprakları tarıma elverişlidir. Burada her türlü tarım ürünü yetiştirilebilir. Son dönemlerde Bartın’da meyvecilik adına çok güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Bugün ilimizde meyvecilik faaliyetlerinin oranı yüzde 2’lere kadar çıkmıştır. İlimizde tarımla uğraşan çiftçilerimize sadece Tarım İl Müdürlüğümüz aracılığıyla değil aynı zamanda meyvecilik yapmak isteyen çiftçilerimize de İl Özel İdaremiz tarafından da destek olunmaktadır. Buradan bir kez daha çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Siz yeter ki meyvecilik yapmak isteyin fidanlarınızı biz verelim. Bunun için sadece İl Özel İdaremize başvurmanız yeterli.
Burada bu güzel meyce bahçesini kuran ve tesisi yapan Yonca-Tim’e teşekkür ediyorum. Çiftçinin aklı gözüdür. Çiftçi bir şeyi görmeden o işi yapmaya karar vermez. Eminim ki bu bahçeler ve bu tesis çiftçilerimiz için güzel bir örnek olacak ve çiftçilerimizi bu alana yöneltecektir” dedi.

Küçük kivi bahçesini gezdi

İsa Küçük, konuşmasının ardından törene katılanlarla birlikte kivi bahçesini gezdi. Gezintide projenin genel koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Pekmezci’den bahçedeki çalışmalar ve sulama sistemi konusunda bilgiler alan İsa Küçük daha sonra Bartın Müftüsü İsmail Bayrak’ın duaları eşliğinde Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan ve projenin genel koordinatörü Mustafa Pekmezci ile birlikte tesisin açılışını gerçekleştirdi.
Mustafa Pekmezci açılış sonrasında törene katılanlara soğuk hava deposu ve depoda uygulanan teknolojik sistemler ile ilgili bilgi verdi.
  • OKUR YORUMLARI
  • YORUM YAP
Bu habere henüz yorum yapılmadı...
İsim: İsim alanını boş bırakmayın...
Eposta: Eposta alanını boş bırakmayın...Geçerli bir e-posta adresi yazın...
Yorum:
Yorum alanını boş bırakmayın...
    Karakter kaldı...
  • Yorum yazınız 1000 karakterle sınırlıdır.
  • Yorumunuz site yöneticisinin kontrolünden geçtikten sonra yayınlanır.
  • Gönderilen yorumun her türlü sorumluluğu yazan kişiye aittir.
  • Türk Ceza Kanunu'nun suç saydığı fiilleri öven, ahlak kurallarına aykırı, kişi hak ve özgürlüklerine saldırı niteliği taşıyan yorumlar yayınlanmaz.