Anasayfa | Künye | İletişim
28 Temmuz 2015 Salı
Reklam Alanı 3
HABER ARA
Aranacak sözcüğü yazınEn az 3 karakter girmelisiniz
Paphlagonia dergisi çıktı!
Reklam Alanı 4
HAVA DURUMU

BARTIN

5 Günlük hava durumu için resmin üzerine tıklayın

PİYASALAR
BIST 10078.0240,87
USD2,7635-0,36
EURO3,0515-0,78
GBP4,3070-0,16
Altın97,570-0,70
O/N Repo9,630
Bilesik Faiz10,100,00
Cumhuriyet Altını651,70-0,70
ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ
Şimdi:
86
Bugün:
1668
Dün:
1092
Bu Hafta:
2760
Bu Ay:
42280
Bu Yıl:
251194
Toplam:
1504832
Sayaç Başlangıcı:
2 Kasım 2010
IP Numaranız:
54.83.113.56
KÖŞE YAZILARI
cetinasma74@gmail.com
Çetin ASMA Çetin ASMA » Bartın Tarihinden Fotoğraflar
BARTIN DERGİLERİ 15 BARTIN TEL KIRMASI DERGİSİ VE TEL KIRMA TARİHÇESİ
Bartın ve çevresinin geleneksel el sanatlarından biri olan Tel Kırma Sanatını ve bu sanat ile ilgili çıkan “Bartın Tel Kırması” Dergisinin tanıtımını sizlerle paylaşıyoruz.
Bartın’da birçok geleneksel el sanatları vardır. Bu sanatlardan biri olan bilhassa kadınların yaptığı geleneksel tel kırma sanatının geçmişi araştırmalarımız neticesinde 18. yy kadar dayanmaktadır. Bu sanat bugünlere ulaşan şifai bilgiler ve araştırmalarımız neticesinde Bartın’a özgü bir sanattır. Bu sanat bugün çok revanştta olup hemen hemen her evde bu sanat yapılmaktadır. Bu el işi ve göz nuru olan tel kırma işi evlerde kullanılan çarşaflarda, kırlent, yastık örtüsü, bohça, karyola eteği gibi çeşitli el işlerinde uygulanmıştır. Tel Kırma işlinde kullanılan tel, gümüş ve bakır olmak üzere madensel tellerden yapılır. Bu tel kırma işi için özel olarak yapılan iğnesi vardır. Bu iğne gümüş ve pirinç madeninden kuyumcular tarafından yapılmaktadır. Bu iğneyi yapmakta bir maharete tabiidir. Tel Kırma işi yapılırken çok eski yıllardan beri kullanılan dört ayaklı gergef ve yuvarlak elde yapmak için kasnak kullanılır.
Geçmiş yıllarda bu işi yapan yaşlılar gergefi koltuğunun altına alır komşulara misafir olarak götürür ve bu sanatı hem konuşarak hem de tel kırma işini yaparak vakit geçirirlerdi. Günümüzde gergef kullanılmamakta olup kasnak üzerinde tel kırma işi yapılmaktadır. Bu iş bilhassa günümüzde tül üzerinde motifler ve yapılan işe ad verilerek yapılır. Tel Kırmadan hesap işi ve kanaviçe desenleri işlenerek yapılır. Yapılan işlere motifine göre kaymak tabağı, Sarhoş Sokağı,i yıldız Vs. gibi isimler verilir.
Günümüzde ise fiskos sehpalarda gül dalı motifi, Baklava dilimi, karanfil, gülistan, gül yaprağı, üzüm salkımı, söz bohçası, seccade olarak işlenmektedir.
Bu Tel Kırma işi eskiye nazaran günümüzde daha fazla ele alınıp ürünler meydana getirilmektedir. Günümüze uyarlanarak yapılan Tel Kırma sehpa örtüsü, fiskos, Şal, çanta, şömentetalb, gözlük kılıfı, sigaralık, abiye ceket, yelek, fular, oda takımı, mendil, abajur, giysi aksesuarları, masa örtüsü ve pano olarak yapılmaktadır.
Günümüzde Bartın’da tel kırma işini yapan birçok aileler bu işin kaybolmaktan kurtarıp gelecek nesillere aktarmaktadırlar. Bunun yanında bu tel kırma işinin unutulmaması için Bartın’da yayın olarak Bartın Tel Kırması adı ile belgesel nitelik taşıyan bir dergi de yayınlanmaktadır.
Bu derginin ilk sayısı Mayıs 2007 sayı 1 olarak yayınlanmış olup ikinci sayısı ise Nisan 2008 sayı 2 olarak kütüphanemizde ve meraklıların ellerinde bir rehber olarak bulunmaktadır. Bu derginin 3. sayısı Eylül ayı içerisinde yayınlanacaktır. Derginin ebadı 21*30 olarak yayınlanarak tamamen renkli ve kuşe kâğıda 52 sayfa olarak yayınlanmaktadır. Derginin üst kapağındaki logosu kabartma yazı olarak gümüş renginde basılmıştır. Bu derginin imtiyaz sahibi Suriya Çetin, Sorumlu ve Yazı İşleri Müdürü olarak Muhsin Çetin’dir. Derginin imtiyaz sahibi Bartın’da Moda Düğme adı ile çalışan dükkânın sahibesidir. Derginin ilk sayısında 3. sayfada “Merhaba Hanımlar” başlığı ile yazılan önsöz de “Halkımızın ortak duyguları doğrultusunda ulusal kültürümüzü yansıtan el sanatlarımızın en güzel örneklerinden oluşan yöremize ait unutulmaya yüz tutmuş eski tarihi el sanatlarımızdan biri olan Bartın Tel Kırma işini geliştirebilmek ve yarınlara taşıyabilmek amacıyla yayın hayatına heyecanla merhaba dedik…” sözleri yer almaktadır.
Derginin içinde “Bartın Otantiği Tel Kırma” ile ilgili özetler, işlem basamakları, tel kırma hakkında önemli notlar Vs. bu sanat hakkında bilgileri içeren yazıları görmekteyiz. Yine derginin sayifelerinde bütün sayfa günümüzde yapılan tel kırma işlemelerinin fotoğrafları ve bu işlemelerin isimleri bulunmaktadır. Sayfada yayınlanan fotoğrafların üstlerinde tel kırma işi ile ilgili yapılan işin motiflerine göre verilen isimleri de şunlardır: Gülşen, Sarmaşık, Lalelerin Dansı, Nergis, Lalezar, Ay ışığı, Güldeste, Bağdagül, Sümbül, Hazan, Yıldız, Kır çiçeği, Yonca, Mineler, Coşku, Kemer Köprü, Hoş sefa, Kına Sefası, Kınalı gül, Laleli şal, Lale bahçesi, Dilek taşı, Bağde gül ve asmalı, Altın sıralı, Şekerpare, Üçgen şal, Çizgili Fular, Kartanesi, Yüz papatya, Halkalı gül, Saklı bahçe, Mistik Lale, Işıltı, Tel sarma, gümüş parıltı, Köşekli petek, Gardenya, Krizantem, Hanımeli, Asma yaprağı, İkizler, Söz bohçası ve nişan bohçası gibi isimlendirilerek bu sanatın bin bir örneğini bu derginin sayifelerinde tanıtım olarak görmekteyiz. Yine bunun yanında dergi ile beraber beyaz kâğıda basılmış 88*62 ebadında pahta olarak tel kırma motiflerini gösteren bu işi yapan bayanlara kolaylık olmak üzere önlü arkalı motiflerin çizimlerini içeren paftalar bulunmaktadır.
Bartın Tel Kırması Dergisi bu sanatı gelecek nesillere tanıtmak ve bu sanatın kaybolmaması için bir belge niteliği taşımaktadır. Ve bu dergi kütüphane raflarında yerini almış olup süreli yayın olarak yayınlanacaktır.

Tarih : 01.09.2008 • 00:00 • Okunma : 95690 • Yorum : 0 Paylaş
  • OKUR YORUMLARI
  • YORUM YAP
Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmadı...
İsim: İsim alanını boş bırakmayın...
Eposta: Eposta alanını boş bırakmayın...Geçerli bir e-posta adresi yazın...
Yorum:
Yorum alanını boş bırakmayın...
    Karakter kaldı...
  • Yorum yazınız 1000 karakterle sınırlıdır.
  • Yorumunuz site yöneticisinin kontrolünden geçtikten sonra yayınlanır.
  • Gönderilen yorumun her türlü sorumluluğu yazan kişiye aittir.
  • Türk Ceza Kanunu'nun suç saydığı fiilleri öven, ahlak kurallarına aykırı, kişi hak ve özgürlüklerine saldırı niteliği taşıyan yorumlar yayınlanmaz.
BU YAZARA AİT TÜM KÖŞE YAZILARI (0)